Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub…
Miesiąc: styczeń 2017
Wypowiedzenie umowy o pracę a ochrona przedemerytalna pracownika
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie…
Odmowa ponownego zatrudnienia po wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę
Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie…
Ustalenie istnienia czy nieistnienia stosunku lub umowy o pracę
Zgodnie z art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego możliwe jest wytoczenie powództwa, w którym powód żąda ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego, prawa czy…
Zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.)
Polecamy Państwa uwadze nasze dwa opracowania dotyczące zwołania zgromadzenia wspólników oraz uchwał podejmowanych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych…
Udział komandytariusza w zysku w spółce komandytowej
Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok…